Vuosikokous Maiviassa 29 kesäkuuta 2022 klo 18

15.7.2022

Seuran vuosikokous pidettiin 29. kesäkuuta Maiviassa. Kokouksessa kasiteltiin sääntömääräiset vuosikokousasiat ja päätettiin vuoden 2023 alusta aloittavan uuden johtokunnan kokoonpano: Kalevi Lammi (jatkaa), Päivi Pynnönen (jatkaa), Heini Rosenholm (jatkaa),  Arja Mäkinen (uusi), Aija Nivala (uusi) ja Risto Valkeinen (uusi). Johtokunta valitsee kautensa aluksi keskuudestaan puheenjohtajan. Vuosikokouksen jälkeen Heikki Salomaa kertoi Längelmäen kirkon 250 v juhlavalmisteluista ja tulevista juhlista heinä-elokuussa. Perinnetiedon keruun historiaa käsittelevän vuosikokousesitelmän piti emeritus professori Seppo Knuuttila. Esitelmän jälkeen keskusteltiin yhdessä tulevasta Längelmäen perinnetiedon keruuhankkeesta. Myos Pellavatyttö Aliisa Brade esiintyi säestäjineen (kuva).